RANDEVU ALIN
Protez
HAKKINDA

Protez tıbbi birimimizde konuyu 2 ana madde de hizmet vermekteyiz.

1. Hareketli Protez

Çıtçıtlı Protez Nedir?

Kişilerin ağız içinde çok fazla diş kaybı bulunması durumunda sabit protez yapılamayacağından çıtçıtlı protez tercih edilir. Dişlere gizli yuvalar yapılıp ve protezlerin yuvalarda tutunmasına çıtçıtlı protez denir. Kişiye özel olarak hazırlanır ve bu sayede oynama gerçekleşmez. Temizliği kolay olmasından kaynaklı uzun ömürlüdürler.

Çıtçıtlı Protez Avantajları Nelerdir?

Çıtçıtlı protez, protezler arasında en yaygın protez çeşidi haline gelmiştir. Bunun nedenlerinden ilki ise uzun ömürlü protez olmasıdır. Kullanımı da bir o kadar kolay olan çıtçıtlı protezin tedavi aşaması da oldukça kolay ve hızlıdır. Bu sayede de sağlıklı dişlere kavuşmak oldukça kısa sürer. Hareket etmesi söz konusu olmadığından günlük hayatta kolaylık sağlar. Ağız içine herhangi bir sıkıntı yaratması söz konusu değildir.


Çıtçıtlı Protez Nasıl Uygulanır?

Ağız içine tam oturması için ölçü alınarak yapılır. Alınan ölçüler sonucu provalar sağlanır. Çıtçıtlı protezin yerleştirilmesi için dişlerin ve protezlerin üstüne tutucular yerleştirilir. Dişler kilit sistemi ile birbirine geçirilir. 10 günlük bir tedavi ve en az 3 seans sonucunda işlem tamamlanarak sağlıklı, estetik görünümlü dişlere kavuşulur.

Çıtçıtlı Protez Ne Kadar Süre Kullanılır?

Kullanım süresi 5 yıldır. Ancak zamanla dişlerde aşınma ve gevşeme olabileceği gibi hijyen ve düzenli kontrol sayesinde bu süre protezlere göre daha uzundur.

 

2. Tam Protez

TAM (TOTAL) PROTEZ NEDİR?

Ağız içinde meydana gelen problemlerden dolayı kişiler diş kaybına uğrayabilir. Uğranılan kayıp sonucu konuşma zorluğu, yeme-içme sıkıntısı ve estetik görüntü gibi konularda zorlanma yaşanabilir. Bu kaybın giderilmesi için yapılan tedavilerden bir tanesi de sabit protezdir. Sıklıkla yapılan tam protez çıkma sıkıntısı olmadığı için daha sık tercih edilen bir yöntemdir. Dişler küçültülerek, diş dokusuna yakın malzemeler kullanılarak laboratuvar da hazırlanan protezler dişlerin üstüne yapıştırma yöntemi ile yapılır. Malzeme çeşidine göre sabit protez, porselen destekli, zirkonyum destekli ve lamine kaplama olarak değişiklik göstermektedir.


TAM PROTEZ NE KADAR SÜRE KULLANILIR?

Sabit protezin kullanım süresi 5 yıldır. Dokularda oluşabilecek tahribata göre tam protezde düşme meydana gelebilir. Diş hekimine düzenli gidilen muayene ve iyi yapılan bir bakım sonucu bu süre uzayabilir.

TAM PROTEZ AVANTAJLARI NELERDİR?

Tam protez ile hastaların konuşma ve yeme-içme fonksiyonlarına, estetik görünümlerine tekrar kazanım sağlanır. Ağız içinde çıkma gibi bir durum söz konusu olmadığı için kullanımı kolaydır. Estetik olduğu için kişilerin kendi dişinden farklı hissetmesi söz konusu değildir.

TAM PROTEZ DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Sabit protezler de hijyen ile ilgili sıkıntı yaşanabilse de öncesinde yapılan tedaviler ve sonrasında yapılacak bakım sayesinde bu sorun en aza kadar iner. Diğer tedavilere göre maliyetli olsa da estetik görüntü açısından diş yapısına en yakın tedavi yöntemlerinden biri olduğu için bu dezavantaj göz ardı edilebilir.

SABİT PROTEZ NASIL UYGULANIR?

İlk muayene sonrası hasta isteğine göre kullanılacak malzemeye göre yapılacak tam protez çeşidi belirlenir. Kesim gereken dişler küçültülerek ölçü alınır. Alınan ölçü sonrası hazırlanan malzemeye göre protezlerin öncelikle alt yapı provası yapılır. Kişinin ağız içine uygun yapılan protezlerin diğer dişlerle uyumu, estetik duruşu kontrol edilir ve hastanın onayı ile protezler cila için laboratuvara gönderilir. Cila işlemi sonrasında tekrar prova yapılır ve simantasyon (yapıştırma) işlemi gerçekleştirilir. Son olarak yapılan protezlerin artıkları temizlenir ve hastaya kullanım ile ilgili bilgi verilir.

HANGİ KLİNİKLERDE?