RANDEVU ALIN
Estetik Diş Hekimliği
HAKKINDA

Estetik Diş Hekimliği, tıbbi birimimizi 7 ana madde de hizmet vermekteyiz.

  1. Hollywood Smile

Güzel ve etkileyici bir gülümsemeye, parlak dişlere sahip olmak istemez misiniz? İlk izlenim her insanın hem sosyal yaşantısında hem de iş hayatında önemlidir. Her bireyi günlük hayatta bir adım öne taşır. Ağzınız, dişleriniz ve gülümsemeniz yaşantınızda ilk fark edilen unsurlarınızdır. Bu uygulamanın çıkış noktası isminden de yer aldığı gibi Hollywood yıldızlarıdır. “ Hollywood Smile “ terimi güzel ve etkileyici gülüşleriyle dikkat çeken Hollywood yıldızlarından almıştır. Bu uygulama hem diş standartlarını sağlaması hem de hastaların beklentilerine karşılık verdiği için günümüzde yaygınca kullanılmaktadır.

Dişlerimizde bulunan yıpranmalar, çürükler, aşınmalar, renk ve şekil bozuklukları, çene hattımızdaki problemler, yaşlılık etkileri estetik kaygılara sebep olmaktadır. Diş hekimlerimiz çeşitli uygulamalar ile bu kaygıları ortadan kaldırmaktadır. Hollywood Smile adlı gülüş tasarımı tekniği de bireylerin en çok tercih ettiği tedavi modelidir.

Sanatın, tecrübenin ve en önemlisi hekimliğin harmanlanması ile oluşan bu tedavi modeli ile herkes hayalindeki gülüşe sahip olabilmektedir. Dişlerinin görüntüsünden ve gülüşünden memnun olmayanlar, gelişen estetik ve teknolojik diş hekimliği uygulamaları ile istedikleri gülüş ve görünüme sahip olabilmektedir. Skala Dental Clinic olarak sahip olduğumuz teknolojik donanım, alanlarında uzman ve tecrübe sahibi personelimiz ile estetik diş tedavileri ve gülüş tasarımı alanında tüm şubelerimizde hizmet vermekteyiz


Hollywood Smile Tedavisinde dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir?

Üst ön dişler düzgün olmalıdır ve dolgu içermemelidir.
Üst ortada yer alan Santral dişler önde ve belirgin olmalıdır.
Gülerken 1. Büyük Azı (Premolar) dişler gözükmelidir.
Üst diş eti 2mm kadar görünmelidir.
Gülerken dudaklar simetrik şekilde açılmalıdır.
Dudak genişliği yüz genişliğinin yarısı kadar olmalıdır.
Hollywood Smile Tedavisinde ne gibi teknikler kullanılır?

Zirkonyum porselen tedavisi
Prselen Lamina tedavisi
E-Max Tedavisi
Implant Tedavisi
Diş Eti Estetiği
Hollywood Smile Tedavisi ne kadar sürer?

Hollywood Smile Tedavisi ne kadar süre dayanır?

Hollywood Smile Tedavisi sonrası ağız bakımı nasıl olmalıdır?

Dişlerinizi her gün en az iki kez fırçalamalısınız.
Diş ipi ile arayüz bakımı yapmalısınız.
Sert yiyeceklerden, tırnak yeme, kalem ısırma gibi alışkanlıklardan kaçınmalısınız.

 

2. Zirkonyum Kaplama

Travma ve çürükler dişlerde madde kaybına yol açtığı gibi, diş kayıplarına da yol açar. Bu kayıpların tedavisinde uzun yıllar estetik yönden yoksun metal destekli porselen kaplamalar kullanılmıştır. Günümüzde sağlığın yanında estetiğinde önemi artmış, hem sağlamlık açısından hem de diş etine uyumsuzluk ve doğallık açısından zirkonyum kaplamalar öne çıkmıştır.

ZİRKONYUM NEDİR ?

Teknik olarak zirkonyum doğada bulunan oda sıcaklığında katı, 2600 C – 2700 C arasında eriyen bir elementtir. Bu element beyaz renkli bir metal alaşımı olarak, estetik özelliklerinde dolayı diş hekimleri tarafından kullanılmaktadır.


ZİRKONYUM’UN AVANTAJLARI NELERDİR ?

Her metalin doğada bir yok olma (yarılanma) süresi vardır. Zirkonyum elementi diş hekimliğinde kullanılan diğer metallere göre daha yavaş yarılanır olur, daha yavaş aşınır. Zirkonyum kaplama estetik açıdan en çok başvurulan kaplama tekniğidir. Beyaz renkte olması ve ışık geçirgenliğinin yüksek olması estetik açıdan tercih edilmesinin en büyük sebebidir.

Çiğneme kuvveti açısından tam porselen dişlere göre çok daha dayanıklıdır. Diş etlerine uyum metal destekli porselenlere göre daha iyidir. Metal destekli porselenlerde kullanılan krom alaşımları hastalarda alerjen etkilere yol açabilmektedir, bu yüzden metal destekli porselen her hastada kullanılmayabilir.

ZİRKONYUM KAPLAMALAR HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

Diş sıkma ve Diş gıcırdatma ya bağlı diş aşınmaları dolayısı ile kapanış boylarının azaldığı durumlarda
İmplant üstü protezlerin yapımında
Diş çapraşıklıklarında, ortodonti gibi uzun süreli tedavileri tercih etmeyen hastalarda
Diş eksikliklerinde, köprü uygulaması gereken hastalarda
Çiğneme kuvvetinin fazla olması gerektiği durumlarda
Metal destekli kaplamaların ön dişlerde yeterli estetiği sağlayamadığı durumlarda
Dişlerde aşırı madde kaybı ya da diş kırıklarının olduğu durumlarda
Genetik sebeplerde yapısal bozukluğu olan estetik özelliği yetersiz dişlerde Zirkonyum kaplamalar kullanılır.
ZİRKONYUM KAPLAMA KİMLERE UYGULANABİLİR?

Diş ve çene gelişimini tamamlamış herkese zirkonyum kaplama uygulanabilir.

ZİRKONYUM KAPLAMA NASIL UYGULANIR?

Tedaviye detaylı ağız içi muayene ile başlanır. Eksikdişler, dişlerde madde kaybı, çürükler Estetik ihtiyaçlar çıkarılır.
Çekim, diş eti tedavisi, diş temizliği implant ya da cerrahi gereksinimler var ise yapılır.
Eğer hasta geçici protez istemiş ise, ağızın tedaviye başlamadan önceki ölçüsü alınır. Kesim yapılacak dişler ve çevresindeki bölgeler lokal anestezi ile uyuşturulur. Dişler zirkonyum kaplama için kesilerek kaplamanın oturabileceği şekle getirilir.
Silikon esaslı ölçü maddesi ile kesilen dişlerin ölçüleri alınır.
Mum ölçü maddesi yardımıyla dişlerinin kapanışı tespit edilir. Ağızda tüm dişler kesilmiş ise veya ağızda diş teması yok ise göz ölçülerinden faydalanılarak kapanış belirlenir.
Eğer hasta geçici kaplama istemiş ise geçici yapıştırma maddesi ile hastanın ağzına geçici protezler yapıştırılır.
Hastanın tedavisinden birkaç gün sonra yapılacak olan ikinci seansta zirkonyum kaplamanın provası yapılır. Provada kaplamanın ağızdaki uyumuna bakılır, gerektiği yerlerde tekrar uyumlandırma yapılır. Bir problem mevcut ise tekrar ölçü alınabilir. Diş ve zirkonyum kaplamanın üstüne uygulanacak porselen rengi belirlenir.
Bu aşamada hasta zirkonyum üstü porselen kaplanmış diş ile prova edilir, var olan yükseklikler ve kapanış uyumları belirlenir ve düzeltme gerekiyorsa düzeltmeler yapılır. Eğer düzeltilmeyen bir durum var ise bu provanın tekrar yapılması gerekebilir.
Hastanın kaplamaları glaze (cila ve parlatma) için laboratuvara gönderilir.
Zirkonyum kaplamalar hastaya kalıcı olarak yapıştırılır,tedavi tamamlanır.
TEDAVİNİN SÜRESİ NE KADARDIR?

Tedavi süresi 1 ile 7 gün arasında değişmektedir. Hastanın ağız içi durumu, tedavi edilecek diş sayısına göre tedavi süresi diş hekimlerimiz tarafından belirlenir

ZİRKONYUM KAPLAMA TEDAVİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Tedavi sonrası zirkonyum kaplamaların altında gıda atıkları birikebilir. Bu atıklar ağız kokusu gibi rahatsızlıklar oluşturabilir. Kaplama yapılan dişlerin özel fırçalar ve iplerle temizlenmesi önemlidir. Eğer temizlenemeyen gıda atıkları oluşuyor ise diş hekimi kontrolü yapılması tavsiye edilir.

Diş eti bakımı zirkonyum kaplama yaptırmış hastalarda önemlidir. Dişeti çekilmeleri zirkonyum kaplamaların ömrünü kısaltan önemli bir unsurdur. Doğru ağız ve diş temizliği bu tür çekilmeleri büyük ölçüde önler .

Dişlerde renklenmeler var ise beyazlatma planlanıyor ise bu tür tedavilerin zirkonyum kaplama öncesi planlanması gerekmektedir.

Diş gıcırdatma veya diş sıkma gibi problem yaşayan hastalara zirkonyum kaplama sonrası gece plağı kullanmaları önerilebilir.

Zirkonyum kaplama sonrası porselen yüzeylerde renklenme nadir görülür fakat kahve, çay, sigara ve tütün tüketimi az da olsa renklenme yaratabilmektedir. Bu tür ürünlerin çok fazla tüketilmemesi önerilir.

ZİRKONYUM KAPLAMALAR NE KADAR DAYANIKLIDIR?

Zirkonyum kaplamalar;

Doğru uygulandığında,
Ağız hijyenine önem verildiğinde,
Dikkatli kullanıldığında uzun yıllar kullanılabilmektedir.

 

3. Laminate Kaplama

Güzel ve sağlıklı bir gülüşe sahip olmak istemez misiniz? Siz de her kahve, çay, sigara tüketiminden sonra dişlerinizi fırçalayanlardan mısınız ? Ön dişlerinizdeki çarpık görünüm sizi estetik ve psikolojik açıdan rahatsız ediyor mu? O zaman lamine veneer kaplama tam size göre bir çözüm. Standart kaplama diş tedavileri, dişlerde büyük aşındırma ve küçültme gerektiriyor. Dişleri yeniden şekillendirip gülüş estetiği sağlamaya çalışan bu tedaviler, bir takım da sıkıntılara sebep oluyor. Porselen lamine tedavisi ile bu sıkıntıları ortadan kaldırmak ortaya çıkan bir çözümdür.

LAMİNE KAPLAMA NEDİR?

Genelde ön dişlere uygulanan estetik kaplamadır. Lamine kaplamalar diğer ismi ile yaprak porselen dişlere az aşındırma uygulanarak yapılan kaplamalardır. Tasarımı çok ince olan bu kaplama modeli dişlerin yalnızca ön yüzlerinin ( Kesici yüzlerinin ) kaplaması ortaya çıkar.


LAMİNE KAPLAMALAR HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

Diş lekeleri ve renklenmeleri: Dişlerde oluşan lekeler ve renklenmelerden memnun olmayan hastalara diş beyazlatma tedavileri önerilmektedir. Fakat bazen genetik bazen de vücut mineral ve vitamin eksik ve fazlalığında beyazlatma tedavileri sonuç vermemektedir. Lamine kaplamalar ile dişler beyaz renge kavuşur.

Hasarlı dişler: Dişlerin yüzeyi ya da bir bölümü hasar veya travmalar sonucu zedelenebilir. İster tek dişte olsun ister daha fazla dişte lamine kaplama tedavisi hastaya doğal ve estetik bir görünüm kazandırır.

Ön diş boşlukları: Diestema adı verilen ön dişlerde irili ufaklı boşluklar lamine kaplama tedavisi ile hızlı bir şekilde restore edilmektedir.

Kısa Dişler: Çevresel modifikasyon ve kalıtsal sebeplerle diş boyundan memnun olmayan bireylerde lamine kaplama tedavisi ile diş boyu restoratif olarak uzatılmakta ve estetik bir görünüm elde edilmektedir.

Malformasyon: Dişin gelişim aşamasında gelişim bozukluğu yaşayarak olması gerekenden farklı biçim ve şekilde olmasına malformasyon denir.Lamine kaplamalar malformasyonlu dişlerde görüntü restorasyonu sağlar.

Mine Hipoplazisi: Diş minesinin aşınarak tam gelişmemesine hipoplazi denir. Restorasyonu için lamine kaplamalar uygun bir tedavi şeklidir.

Ön (Labial) Yüzey Restorasyonu : Dişlerin ön yüzeyleri çürük ve bakımsızlıktan restorasyonu ihtiyaç duyabilir.Bu tip durumlarda lamine kaplama uygun bir tedavi yöntemidir.

Kısmi Rotasyon ve Malpozisyon : Dişlerin gelişim ve farklı etkiler altında çarpışık ya da dönmüş şekilde diğer adı ile kısmi rotasyonu olabilir. Bunun dışında kapanış veya yerleşim bozukluğu olarak tabir edilen malpozisyon da olan dişlerinde çeşitli tedavileri mevcuttur. Bu tip durumlarda ilk başvurulan ortodonti tedavisi bu tip problemleri kalıcı olarak düzeltmek beraber yada 2 yıl gibi uzun tedavi süreleri her hasta için uygun olmamaktadır. Lamine veneer kaplamalar bu tip sağlık problemleri yaşayan hastalarda kısa sürede tedavi çözümü sunmaktadır.

LAMİNA KAPLAMALARIN AVANTAJLARI NELERDİR.

Yüksek estetik özelliklere sahip olan lamina kaplamalar, yapımları aşamasında kullanılan seramik madde sayesinde istenilen renk ve görüntü oluşturulabilmesi, doğal bir görünüm elde edilmesine olanak tanır. Lamina kaplamalar gerek yapı maddeleri gerekse yapı pürüzsüzlüğü sayesinde renklenme yaşamazlar. Hastalar çay ve kahve gibi maddelerin neden olduğu renklenme problemleri yaşamadan uzun yıllar lamina kaplamaları kullanabilirler. Lamina kaplamaların en büyük avantajlarından biri dişlerde gereksiz madde kaybı gerektirmemesidir. Bu özelliği gülüş tasarımında çokça kullanılmasını sağlamaktadır. Lamina kaplamalar tek tek yapıştırması, diş aralarının temizliği açısından diğer kaplama yöntemlerine göre daha kolaylık sağlar. Ayrıca bu özelliği sayesinde hastalar daha doğal ve bir güzel gülüşe sahip olur.

LAMİNA KAPLAMALAR NE KADAR DAYANIKLIDIR ?

Lamina kaplamalar yüksek dayanıklılıkta porselenlerden üretildiğinden son derece dayanıklıdır. Fakat ince yapıları diğer kaplama yöntemlerine göre daha hassastır. Bu nedenle çiğneme kuvveti gerektiren arka dişlere uygulanması tavsiye edilmez.

LAMİNA KAPLAMALARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR NELERDİR?

İnce yapılarından dolayı diş sıkma ve diş gıcırdatma gibi şikayetleri olan hastalara lamina kaplama tedavisinden sonra gece plağı önerilir. Lamina kaplamaların diş eti ile birebir uyumlu olması, diş eti kaynaklı rahatsızlıklarda kaplama ömrünü kısaltabilir. Tedavi sonrası ağız hijyeni ve fırçalamanın yanı sıra ağız hijyeni ve fırçalamanın yanı sıra diş ipi ve gargara kullanımı tavsiye edilir.

Tırnak yeme gibi alışkanlıklar lamina kaplamaların ömrünü kısaltacağından hastaların bu gibi alışkanlıklarını bırakmaları istenir. Aynı şekilde sert kabuklu yiyecekler lamina kaplamaların zarar görmesine neden olabilir.

Lamina kaplamalar, son derece hassasiyet gerektiren protez türleridir. Bu nedenle uzman bir hekim tarafından uygulanması tavsiye edilir.

LAMİNE KAPLAMALAR NASIL UYGULANIR?

Hastaya ağız muayenesi yapılır.
Hastanın lamina tedavisi öncesi diş eti tedavisi, temizliği gerekirse lamina uygulanmayacak dişlere beyazlatma tedavisi yapılır.
Çürükler kontrol edilip, temizlenir.
Hastanın estetik beklentileri dinlenir.
Özel frezler yardımı ile lamina uygulama dişler az miktarda aşındırılır.
Dişlerin ölçü maddesi ile kalıbı çıkartılır.
Hastaya komple gülüş tasarımı yapılıyor ise dişlerin rengi kararlaştırılır. Eğer hastanın kendi dişleri var ise kendi dişlerine uyumlu diş rengi seçilir.
Alınan ölçüler yardımıyla, porselen işlenerek hasta için lamina kaplama modeli oluşturulur.
Oluşturulan Lamina kaplamalar ağız içinde prova edilir. Problem yok ise özel yapıştırıcı maddeler yardımıyla hastaya dişleri yapıştırılır. Eğer problem var ise, problemler çözülerek dişleri yapıştırılır.

 

4. E-max Kaplama

E-max nedir?

Herhangi bir destek kullanılmadan seramiğin pişirilmesi ile oluşan dayanaklılığı artırılmış porselen malzemedir. E-max kaplama, full porselen diş olarak da adlandırılır. E-max’in tercih edilmesinin sebebi ışık geçirgenliğinden ötürü doğal bir görünüm vermesi ve metal içeriğinin bulunmamasıdır.

E-max Kaplama hangi dişlere uygulanır?

E-max kaplama genelde ön dişlere kullanılan bir kaplama türüdür. Bunun Sebebi;

Metal içeriğinin bulunmaması
Işık geçirgenliğinin fazla olması
Doğal ve estetik bir görünüm sağlaması
Uzun ömürlü olması
E-max ağız içinde fazla kuvvet gerektirmeyen dişlerde yapılabilmektedir.

Tüketilen yiyecek, içecek ve yaşa bağlı sararmış dişlerde e-max kaplama uygulanmaktadır.
Şekli bozulmuş, eğrilmiş dişlerin yapısını düzeltmek için kullanılır..
Kırık ya da travma görmüş dişlerde de e-max tercih bir kaplama türüdür.
Kanal tedavisi uygulamasından sonra renk değişimine uğramış, kırılma eğilimine girmiş dişlerde de tercih edilir.

E-max Kaplama Avantajları Nelerdir?

En büyük avantajı estetik görünümü olan E-max kaplamanın, metal içermemesinden ötürü hastalarda herhangi bir reaksiyona sebep olmamaktadır. Işık geçirgenliği ve doğal görünümü, insan vücuduna ve kemik yapısına uygun olması bu kaplama türünü önemli kılmaktadır. Cam seramikten meydana gelen e-max kaplama çiğnemeye karşı yeterli dayanıklılığa sahiptir.

Kaygan yüzeyi tartar oluşumunu önlemekte, diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasını engellemektedir.

E-max Kaplamanın Dezavantajları Nelerdir?

Metal malzeme kullanılmayıp sadece porselenden oluşan E-max öğütücü dişler için tercih edilmez.

E-max Kaplama nasıl uygulanır?

Hastanın ihtiyacı dinlenerek hangi dişlere E-max kaplama yapılacağına karar verilir.
Lokal anestezi yapılarak dişler E-max kaplamanın oturacağı boyuta getirilir.
Kaplama yapılacak dişlerin ölçüsü alınarak hazırlanmak üzere laboratuvara gönderilir.
Laboratuvarda hazırlanan dişler hastada prova edilerek, eğer bir problem yok ise hastaya kalıcı olarak takılır.

 

5. Empress Kaplama

EMPRESS KAPLAMA NEDİR?

Herhangi bir metal destek kullanılmaları seramik parça üzerine seramik konularak dayanıklılığı artırılmış porselen türüdür. Bu kaplama çeşidi ışığı oldukça iyi geçirmesi nedeni ile Estetik uygulamalarda sıkça kullanılır.

EMPRESS KAPLAMALAR HANGİ DİŞLERDE UYGULANIR?

Estetik işlemlerde tercih edilen empress kaplamalar, dayanıklı ve başarılı sonuçlar verir. Genelde ön dişlerde tercih edilen bu kaplama türü az çiğneme kuvveti gerektiren azı dişlerde uygulanabilir.

EMPRESS KAPLAMANIN AVANTAJLARI NELERDİR)

Işık geçirgenliğinin çok iyi olması gülüşe doğal bir görünüm kazandırır.Aynı zamanda aşınmalara karşı oldukça dayanıklıdır.

 

6. İnley Dolgu

İnley ve Onley – Seramik Dolgu

Modern diş tedavi seçenekleri arasında yer alan Inley ve Onley seramik dolgu uygulaması, standart dolgu tedavileri ile tam kron arasında bir dolgu çeşididir. İnley ve Onley seramik dolgu, tam kron uygulaması gerektirmeyen ancak klasik dolgu yöntemleriyle de doldurulamayacak derecede harap olmuş dişler için en uygun tedavi yöntemidir. Inley ve Onley seramik, fiberle güçlendirilmiş kompozitten yapılmaktadır. Temas halindeki dişlerin porselen olması durumunda uygun materyal de tercih edilebilmektedir.

İnley ve Onley Arasındaki Farklar

İnley ve Onley seramik dolgular kapladıkları alan bakımından farklılık gösterirler. Onley seramik dolgu uygulaması geniş diş yüzeylerinde uygulanırken, İnley seramik dolgu ise nispeten daha küçük alanlara uygulanan dolgulardır. İnley dolgular dişlerin çiğneme yüzeyinde bulunan tepecikler arasında yer alırlar. Onley seramik dolgular ise bir ya da birden fazla tepeciği kapsayacak şekilde yapılır. Kanal tedavisi görmüş dişlerde ya da ileri derecede çürümüş dişlerde yeterli miktarda diş dokusu bulunmaz. Çevre dişlerle temas kuracak fazla doku bulunmadığı için yenilen gıdalar dişler arasında birikmeye neden olur. Ancak laboratuvar ortamında model üzerinde çalışılan İnley ve Onley seramikler çevre dişlerle temas oluşturacak şekilde tasarlandıkları için klasik dolgu malzemesine oranla daha dayanıklı bir kaplama ortaya çıkmış olur.


İnley ve Onley Seramik Kaplamaların Avantajları Nelerdir?

İnley ve Onley dolgular estetik ve uzun ömürlüdür. Seramik dolgular kompozit içeriğe sahip olan dolgulardan daha dayanıklıdır. Biyolojik olarak iyi uyum sağlar ve alerjik reaksiyona neden olmazlar. Kompozit dolgularda orta ve geç dönemde meydana gelen aşınma ve deformasyon sorunlarının hiçbiri seramik İnley ve Onley dolgularda yaşanmamaktadır. Diş yapısına birebir uyumlu olarak hazırlanan seramik dolgular standart dolgular gibi ilerleyen dönemlerde kenar sızıntılarına neden olmaz. Kaplama oldukça kaliteli şekilde cilalı olduğu için bakteri oluşumuna neden olmaz. Seramik İnley ve Onley dolgular, dişte sağlam kalan zayıf dokuyla uyum sağlayarak, uzun yıllar kullanıma izin verir.

İnley ve Onley Seramik Kaplama Ne Kadar Sürer?

İnley ve Onley seramik dolgu, dolgu uygulamasından öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı aşamada gerçekleştirilir. Diş hekimi ilk muayenede hastanın ihtiyacı olan İnley ya da Onley dolgu türüne karar verir. Diş eğer çürük ise temizlenir. Daha önce kanal tedavisi görmüş ise diş hazır hale getirilir. Ölçü alınır. Seramik dolgu yapılacak olan diş geçici dolgu malzemesi ile doldurulur. O sırada da laboratuvar ortamında seramik İnley ya da Onley diş kaplaması hazır hale getirilir. İkinci seansta hazır hale gelmiş olan seramik diş ağız içinde prova edilir. Eğer her şey planlandığı gibi ilerler ise seramik dolgu hekim tarafından adeziv sistemle yerine entegre edilir ve çevre dişler ile bütünleşmesi sağlanır. Son uygulama olarak dolgunun üzerine cila ve polisaj uygulaması yapılır.

 

7. Onley Dolgu

İnley ve Onley – Seramik Dolgu

Modern diş tedavi seçenekleri arasında yer alan Inley ve Onley seramik dolgu uygulaması, standart dolgu tedavileri ile tam kron arasında bir dolgu çeşididir. İnley ve Onley seramik dolgu, tam kron uygulaması gerektirmeyen ancak klasik dolgu yöntemleriyle de doldurulamayacak derecede harap olmuş dişler için en uygun tedavi yöntemidir. Inley ve Onley seramik, fiberle güçlendirilmiş kompozitten yapılmaktadır. Temas halindeki dişlerin porselen olması durumunda uygun materyal de tercih edilebilmektedir.

İnley ve Onley Arasındaki Farklar

İnley ve Onley seramik dolgular kapladıkları alan bakımından farklılık gösterirler. Onley seramik dolgu uygulaması geniş diş yüzeylerinde uygulanırken, İnley seramik dolgu ise nispeten daha küçük alanlara uygulanan dolgulardır. İnley dolgular dişlerin çiğneme yüzeyinde bulunan tepecikler arasında yer alırlar. Onley seramik dolgular ise bir ya da birden fazla tepeciği kapsayacak şekilde yapılır. Kanal tedavisi görmüş dişlerde ya da ileri derecede çürümüş dişlerde yeterli miktarda diş dokusu bulunmaz. Çevre dişlerle temas kuracak fazla doku bulunmadığı için yenilen gıdalar dişler arasında birikmeye neden olur. Ancak laboratuvar ortamında model üzerinde çalışılan İnley ve Onley seramikler çevre dişlerle temas oluşturacak şekilde tasarlandıkları için klasik dolgu malzemesine oranla daha dayanıklı bir kaplama ortaya çıkmış olur.


İnley ve Onley Seramik Kaplamaların Avantajları Nelerdir?

İnley ve Onley dolgular estetik ve uzun ömürlüdür. Seramik dolgular kompozit içeriğe sahip olan dolgulardan daha dayanıklıdır. Biyolojik olarak iyi uyum sağlar ve alerjik reaksiyona neden olmazlar. Kompozit dolgularda orta ve geç dönemde meydana gelen aşınma ve deformasyon sorunlarının hiçbiri seramik İnley ve Onley dolgularda yaşanmamaktadır. Diş yapısına birebir uyumlu olarak hazırlanan seramik dolgular standart dolgular gibi ilerleyen dönemlerde kenar sızıntılarına neden olmaz. Kaplama oldukça kaliteli şekilde cilalı olduğu için bakteri oluşumuna neden olmaz. Seramik İnley ve Onley dolgular, dişte sağlam kalan zayıf dokuyla uyum sağlayarak, uzun yıllar kullanıma izin verir.

İnley ve Onley Seramik Kaplama Ne Kadar Sürer?

İnley ve Onley seramik dolgu, dolgu uygulamasından öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı aşamada gerçekleştirilir. Diş hekimi ilk muayenede hastanın ihtiyacı olan İnley ya da Onley dolgu türüne karar verir. Diş eğer çürük ise temizlenir. Daha önce kanal tedavisi görmüş ise diş hazır hale getirilir. Ölçü alınır. Seramik dolgu yapılacak olan diş geçici dolgu malzemesi ile doldurulur. O sırada da laboratuvar ortamında seramik İnley ya da Onley diş kaplaması hazır hale getirilir. İkinci seansta hazır hale gelmiş olan seramik diş ağız içinde prova edilir. Eğer her şey planlandığı gibi ilerler ise seramik dolgu hekim tarafından adeziv sistemle yerine entegre edilir ve çevre dişler ile bütünleşmesi sağlanır. Son uygulama olarak dolgunun üzerine cila ve polisaj uygulaması yapılır.

BİRİM DOKTORLARIMIZ
HANGİ KLİNİKLERDE?