RANDEVU ALIN
implant
HAKKINDA

İmplant kliniğimiz de 6 ana madde çerçevesinde tedavi hizmeti sunmaktayız.

 1. İmplant

İmplantlar çene kemiğinin içine yerleştirilen, eksik dişlerin tedavisinde kullanılan, titanyumdan yapılmış vidalardır. Oldukça yaygın olarak kullanılan implant tedavileri diş protezlerinin implant üstüne yerleştirilmesi ile tamamlanır ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaz. İmplant tedavisindeki en büyük avantaj geleneksel tedavi yöntemlerine göre sağlıklı dişlere zarar vermeden protez tedavisine olanak sağlamasıdır.

İMPLANT NEDİR?

Hem sağlık hem de estetik yönden hayatı olumsuz etkileyen diş eksiklikleri çok önemli bir problemdir. Bu diş eksiklikleri ciddi sindirim sistemi problemleri gülümsemeden kaçınma, psikolojik rahatsızlıklar gibi birçok sıkıntıya sebep olur. Diş eksikliklerinin doğru şekilde tedavi edilmesi, sağlıklı ve konforlu bir yaşam için önemlidir.


Diş eksikliklerinin giderilmesinde uzun yıllar boyunca yalnızca sağlam dişlerin kesilerek küçültüldü sabit köprü protezler ya da konforsuz ve bakımı zor olduğu takılıp çıkartılabilen hareketli protezler uygulanmaktaydı. Özellikle hareketli protezlerde çene kemiğinin maruz kaldığı kuvvet yüzünden erimesi, sağlıklı çiğnemeyi imkansız hale getirdiği gibi, çene kemiğinin erimesi ile yeterli desteği kaybeden protezler ağzın her hareketi ile oynamaya başlayıp konuşma ve yemek yeme esnasında ciddi sıkıntılara sebep olabilmektedir

Tek veya daha çok diş eksikliklerinde kullanılan sabit protezlerde ise komşu dişlerden destek almak sağlam komşu dişlerin kesilmesine sebep olmaktadır. Titanyum alaşımdan yapılmış 1 uyumlu yani vücut dokusuna uyumlu ve insan sağlığına zararsız olan implantların gelişmesiyle diş eksiklikleri daha sağlıklı uzun ömürlü ve konforlu şekilde tedavi edilebilmektedir. implant taşıdığı diş protezinin yükünü gerçek 1 diş kökü gibi çene kemiğinden destek alarak karşılamasıyla daha doğal ve sağlıklı çiğneme konuşma ve görünüm oluşturur. Implantlar eksik dişlerin tedavisinde en doğru tedavi şeklidir.

IMPLANTIN AVANTAJLARI NELERDİR? KİMLERE UYGULANABİLİR?

İmplant planlaması kimi zaman tek kimi zaman birden fazla diş eksikliklerinde kimi zaman da dişsiz ağızlar için yapılır. Sabit protezler için uygulanabileceği gibi hareketli protezlerde de kullanım kolaylığı sağlamak için uygulanabilir.

Hastanın genel sağlığı implant planlamasında önemli faktörlerden biridir. İmplant uygulamaları genel görüşün aksine basit 1 cerrahi işlem olsa da hastanın genel sağlığı implant uygulamasında büyük önem taşır. Şeker, kalp, tansiyon ve bazı kan hastalıkları, kemik erimesi ya da kemik oluşumu ve iyileşmesini etkileyen bazı ilaçların kullanımı durumlarında implant uygulamasından önce konunun uzmanı doktorlardan yardım alınarak özel implant cerrahileri gerçekleştirilebilir.

 • Kemik gelişiminin devam ettiği genç yaştaki hastalarda kemik gelişiminin tamamlanması beklenmelidir.
 • Baş, boyun bölgesinden radyoterapi görmüş hastalarda kemik iyileşmesi zor olacağından implant tedavileri önerilmez.
 • Çok sigara kullanımı kemik iyileşmesini olumsuz yönde etkileyeceğinden hastanın implant tedavisi sırasında sigara kullanımını bırakması istenebilir.

İMPLANT TEDAVİSİ ÖNCESİ NELER YAPILMASI GEREKİR?

 • implant uygulamalarında eksiksiz 1 muayene çok önemlidir. Ağız içi muayenenin yanında radyoterapi yani panoramik röntgen ve kimi zaman tomografi görüntüsü alınması gerekir.
 • Radyografi ile hastanın kemik ölçümleri yapılarak hastanın ihtiyacına göre implant ve protezler planlanır.
 • Implant tedavisi sırasında hastalardan ağız hijyenini normalden daha fazla dikkat etmesi istenir. Bunun dışında tedavi öncesi diş temizliği, diş eti tedavileri, dolgu veya kanal tedavisi ihtiyaçları varsa bu tedaviler uygulanır.
 • Hastanın tedavi öncesi implant uygulamasını etkileyecek diğer sağlık problemleri var ise gerekli önlemler alınır.
 • Bazı hastaların implant tedavisi öncesi kemik grefti veya sinüs lifting gibi tedavilere ihtiyacı olabilir.


Kemik grefti ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

sinüs lifting ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

IMPLANT TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

 • İmplant titanyumdan oluşan 1 villadır. implantın uygulandığı bölgeye uygun implant boyu seçilir. Kimi zaman uzun implantlar uygulanırken kimi zaman kemiğin yetmediği durumlarda kısa implantlar seçilir.
 • Titanyum implantlar, yüksek 1 oyun olmasından ötürü en sık tercih edilen implant yöntemidir. Fakat titanyum alerjisi olan kişilerde alternatif tedavi yöntemleri tercih edilmesi gerekir.
 • Uygulamaya başlamadan önce implant yapılacak bölge lokal anesteziyle uyuşturulur. Bazı durumlarda genel anestezi de tercih edilebilir.
 • Uygulama yapılacak bölgede dişeti kaldırılarak hastanın çene kemiği görünür hale getirilir.
 • Kemik üzerine, özel aletler yardımı ile implantın yerleştirileceği yuvalar açılır.
 • İmkanlar açılan yuvalara özel aletler yardımıyla vidalanır.
 • Vidalama işlemi tamamlandıktan sonra kaldırılan diş eti dikilir ve implant uygulaması tamamlanmış olur. implant uygulaması genelde 20- 30 dakika sürmektedir. Fakat uygulanacak implant sayısı ve kemik durumu bu süreyi uzatabilmektedir.

IMPLANT SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ NASILDIR?

Implant uygulaması sonrası ağız içine dikkat edilmesi gerekir. Implant sonrasında herhangi 1 enfeksiyon gelişmemesi için hekimin önerdiği ilaç, gargara ve iğneler eksiksiz kullanılmalı, var olan dişler fırçalanmalıdır. Uygulama sonrası kanamaların olması normaldir. Ayrıca implant uygulamasından hemen sonra sık ağzın çalkalanması ve implant bölgesinde oluşan pıhtılaşmanın ağızdan uzaklaştırılmaması gerekir. Implant tedavisi sonrası iyileşme döneminde hastalardan ılık ve sıvı gıdalar tüketmeleri sigara içmeleri istenir. Kullanılan dikiş materyaline göre dikişler 07:10 gün içinde alınması gerekir. Implant sonrası iyileşme süresi 2-4 ay aralığında değişir. Bazı durumlarda özel geçici protezler kullanılarak hastanın dişsiz kalması engellenir. Iyileşme süresi bittiğinde hasta imkan üstü kalıcı protezler uygulanarak tedavi tamamlanmış olur.

Skala Dental Clinic, tüm implant tedavilerinde uzman kadrosu ve son teknolojiye uygun donanımıyla tüm şubelerinde hizmet vermektedir.

 

2. Full Ağız İmplant Tedavisi

Diş kayıpları kişiye göre farklı nedenlerden oluşabilir. Dişsizlik ya da çok fazla diş kayıplarının yerine yapılan tedaviye full ağız implant tedavisi denir. Full ağız implant tedavisinde çeneye 4 ile 8 arasında implant uygulanır.

Full ağız implant tedavisi nasıl uygulanır?

Hasta ağız ve çene cerrahı tarafından muayene edilir ve tedavi planı yapılır. Kişinin ağız içi durumu ve kemik yapısına göre implant yapısı ve modeli seçilir, onay alınarak tedaviye başlanır. işsizlik çene kemiğinin erimesine yol açabilmektedir bu hastalarda implant tedavisi öncesi gerekli tedaviler yapılarak daha sonra implant tedavisine başlanır. Şeker, kalp, tansiyon veya kronik hastalıkları olan hastalardan implant tedavisi öncesi kendi hekimlerinden onay alması istenebilir. Lokal ya da genel anestezi ile implant yerleştirme sürecine geçilir. Implantların kemiğe yerleştirilmesi için gerekli vida boşlukları açılır. Açılan boşluklara implant vidaları yerleştirilir ve diş eti dikilerek kapatılır.

İyileşme süreci 2 ile 4 arasındadır. Iyileşme süreci bitiminden sonra vidalar açılarak protez ölçüleri alınıp laboratuvara gönderilir. Alınan ölçülere göre oluşturulan protezler implant üstlerine yerleştirilerek tedavi tamamlanır.


FULL AĞIZ İMPLANT TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Kişinin hayat kalitesini arttırır.
 • Yeme, içme ve konuşma fonksiyonlarını yerine getiremeyen hastalara bu fonksiyonları geri kazandırır.
 • Ağız ve yüzüne estetik görünüm kazandırır.
 • Işsizlik tedavisi olarak görülen bu tedavi şekli iş ve sosyal alanda kişi hayatını olumlu yönde etkiler.


FULL AĞIZ İMPLANT TEDAVİSİNİN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

 • Tedavi maliyetli ve uzun sürmektedir. Fakat tedavi sonrası aldığımız geri dönüşler bu seferde dezavantajın önemsiz olduğudur.

 

3. Çok Diş (Köprülü) İmplant Tedavisi

ÇOKLU DİŞ ( KÖPRÜLÜ ) İMPLANT TEDAVİSİ NEDİR?

Aynı bölgeden birden fazla diş kaybının olduğu durumlarda geleneksel yöntemlerde bu dişlerin çevresindeki sağlam dişler kesilerek çeşitli protez tedavileri uygulanmaktaydı. Çoklu diş implant tedavisi, en az 2 diş kaybının olduğu durumlarda 2 implant takılarak yapılan köprü implant tedavisidir.

ÇOKLU DİŞ İMPLANT TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR ?

 • Ağız ve çene cerrahisi tarafından hasta muayene edilir.
 • Hastanın tansiyon, kalp, diyabet gibi rahatsızlıkları var ise kendi hekiminden onay alınır.
 • Radyografi görüntüleri alınarak en uyumlu implant boyu belirlenir.
 • Implant çene kemiğine yerleştirilir ve iyileşme için dikiş atılır.
 • 1 hafta-10 gün sonra hasta kontrole çağrılır kullanılan dikişe göre hastanın dikişleri alınır.
 • 3 ay sonra hasta çağrılarak tekrar muayene yapılır. Eğer tam iyileşme gerçekleşmiş ise implant kapak açımı işlemi gerçekleştirilir. Kaplama ölçüsü alınır ve iyileşme başlıkları yerleştirilir.
 • Alınan ölçüye göre kaplamalar takılır ve implant tedavisi tamamlanmış olur.

TEDAVİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Çok diş kaybına rağmen az implant ile köprü protez yapılmış olur.
 • Diş eksikliğinden kaynaklı yeme 1 gül içme problemi konuşma bozukluğu ve estetik gibi problemler giderilmiş olur.


Skala Dental Clinic, tüm implant tedavilerinde uzman kadrosu ve son teknolojiye uygun donanımıyla tüm şubelerinde hizmet vermektedir.

 

4. All On Four Tedavisi

ALL ON FOUR NEDİR?

Dişsizlik durumlarında çene kemiğinde görülen kemik dokusu kaybı, sinir kanallarına olan mesafenin azalması, sinüs boşluklarının sarkması ara güler sonucunda sinüs lifting, kemik grefti gibi tedavi süresi uzun ve yorucu tedavi yöntemleri önerilmektedir. ALL on four tekniği bunun önüne geçmek için geliştirilmiştir. Kısaca olan far tekniği hastanın çene kemiğine 4 adet implant uygulaması ile yapılır. Ön bölgeye 90 derece açılı 2 adet implant ve arka (molar) bölgeye 30- 45 derece açılı 2 adet implant yerleştirilmesi ile tedavi tamamlanır.

ALL ON FOUR TEKNİĞİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Çene kemiğinin arka bölgesine yerleştirilen implantlar sayesinde anatomik oluşumlara zarar verilmemiş olur.
 • Açılı posterior implantlar sayesinde çiğneme kuvveti daha geniş 1 alana yayılmış olur.
 • Arka (Molar) bölgede kullanılan implantlar uzun ve geniş 1 alanda olduğundan bu bölgede kemik dokusu kaybının önüne geçilmiş olur.
 • Kemik grefti uygulamasına gerek kalmaz.
 • All On Four tekniği üstüne uygulanan protezler daha kolay temizlenir.
 • Hızlı estetik ve fonksiyon sağlanır.
 • Kısa zamanda iyileşme daha az acı, daha az sıkıntıyla tedavi tamamlanmış olur.

ALL ON FOUR TEKNİĞİNİN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

All on Four tekniğinde, bazen çiğneme kuvveti tek 1 implantın üstüne biner. bu yüzden çene kemiğine uyumlu açıda yerleştirilmesi çok önemlidir.

Skala Dental Clinic tüm implant tedavilerinde uzman kadrosu ve son teknolojiye uygun donanımıyla tüm şubelerinde hizmet vermektedir.

5. All On Six Tedavisi

Dişsizlik tedavilerinde uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de aux 18 tekniğidir. O bu teknik çene kemiğine 6 adet implant yerleştirilmesi ile tamamlanır ve yapılacak tüm protezleri destekleri niteliktedir.

All on Six tekniği nasıl uygulanr?

 • Öncellikle Radyografi görüntüleriyle ilk muayene yapılır.
 • Gerçekleştirilen muayene sonrasında all on six tekniği kullanılması kararlaştırıldıysa hastaya lokal anestezi yapılır,çekilmesi o gereken dişler var ise çekilir çekilir ve uygun görülen implant boşluklarına belirli aralıklar ile implantlar yerleştirilir.
 • Tedavi tamamlandığında hastaya alınan ölçüler yardımıyla kalıcı protezler yapıştırılır ve tedavi tamamlanmış olur. Implant uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

All on Six tekniğinin avantajları nelerdir?

 • Tam diş eksikliği olan hastalarda daha hızlı şekilde sağlıklı dişlere ulaşım sağlanır.
 • Kişiye özel tasarlandığı için uyuşmama problemi olmaz.
 • Çene kemiği erimesi problemi olan hastalarda erimenin önüne geçilmiş olur.


All on Six tekniğinin dezavantajları nelerdir?

All on Six uygulanan hastalar da abiciğim nen haberi nedir. Ömür boyu kullanımı için hijyen kurallarına dikkat etmek Esas unsurdur.

Skala Dental Clinic, tüm implant tedavilerinde uzman kadrosu ve son teknolojiye uygun donanımıyla tüm şubelerinde hizmet vermektedir.

 

6. All On Eight Tedavisi

ALL ON EIGHT TEDAVİSİ NEDİR?

Diş eksikliklerinde çene kemiğine 8 adet implantın uygulanması tekniğine all on eight denir.All on eight Tekniği yapılacak tüm protezleri destekleyen bir implant uygulamasıdır.

ALL ON EIGHT Nasıl uygulanır?

 • Öncelikle radyografi görüntüleriyle ilk muayene yapılır.
 • Gerçekleştirilen muayene sonrasında all on eight tekniği kullanılması kararlaştırıldı ise hastaya lokal anestezi yapılır, çekilmesi gereken dişler var ise çekilir, ve uygun görülen implant boşluklarına belirli aralıklar ile implantlar yerleştirilir.
 • Tedavi tamamlandığında hastaya alınan ölçüler yardımıyla kalıcı protezler yapıştırılır ve tedavi tamamlanmış olur.
  Implant uygulaması hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın


ALL ON EİGHT TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

 • All on eight Tedavisi sonrasında hastalar tam çiğneme kuvveti kazanmış olur.
 • Özellikle diş sıkması ve benzeri nedenlerden diş kaybetmiş hastalarda bu rahatsızlıkların implant tedavisi sonrası devam etmesi sonucunda oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilmiş olur.
 • Diş kayıpları sonrası diş köklerinin azalması sonucunda çene kemiğinde erime meydana gelir, uygulanan her bir implant diş kökü görevi gördüğünden çene kemiğinde oluşabilecek erimelerinin önüne geçilmiş olur.
 • Çiğneme kuvveti çene kemiğine daha eşit şekilde yayıldığından en uzun ömürlü implant uygulamasıdır.
 • Implant üstüne yapılacak her türlü protezi destekler.


Implant uygulamaları hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

HANGİ KLİNİKLERDE?